Fejlesztő és forgalmazó:
GiantStep Kft.
Adószám: 23387812-2-42
Cégjegyzékszám: 01-09-963232
A Dragon Számlázó letöltéssel és használatba vétellel Ön kijelenti, hogy elolvasta és elfogadta a vásárlási feltételeket és a licenc szerződést!
Kérjük vegye figyelembe, hogy számlákat NEM lehet áthozni semmilyen számlázó programból. Kezdő sorszám megadható a Beállításokban.
Három egyszerű lépésben aktiválhatja a számlázó programot.
Az újonnan vásárolt számlázó programot - annak használatbavételétől számított - 30 napon belül be kell jelenteni a NAV felé. Abban az esetben, ha a későbbiek során a számlázó programot már nem kívánja használni, úgy 30 napon belül be kell jelenteni a használatból történő kivonását.
Amennyiben meglévő számlázó programjáról egy másik számlázó programra áll át - független attól, hogy a számlázó program fejlesztője ugyanaz vagy más -, úgy egy űrlapon belül be tudja jelenteni a használatba vett és a használatból kivont számlázó programot!
A számlázó program bejelentése a NAV ÁNYK program (Általános Nyomtatvány Kitöltő program) használatával történhet. Az ÁNYK programmal kell megnyitni és kitölteni a SZAMLAZO nevű nyomtatványt. Ezt követően a kitöltött nyomtatvány elektronikusan beküldhető az ÁNYK program segítségével vagy a már kitöltött és leellenőrzött nyomtatvány kinyomtatható és postai úton is eljuttatható a NAV részére.
Abban az esetben, ha vállalkozása könyvelését könyvelő végzi, úgy a számlázó program bejelentésében kérheti könyvelője segítségét.
NAV felé bejelentendő adatok:
A NAV online adatszolgáltatás azt jelenti, hogy 2020. július 1-jétől kötelező adatot szolgáltatni minden, belföldi adóalanyok közötti ügyletekről kiállított számlákról a NAV felé! Ennek megfelelően a Dragon Számlázó minden belföldi adóalanynak kiállított számlát automatikusan felküld a NAV Online Számla rendszerébe.
A számla véglegesítésekor jelzi, hogy az felküldésre fog kerülni a NAV felé.
A felküldést követően a bal oldali dokumentum listában a számla sorszáma előtt három pont fog megjelenni, ez azt jelenti, hogy a felküldött számla feldolgozás alatt van.
Amennyiben a számlát a NAV szervere sikeresen feldolgozta, úgy a számla sorszáma elöl eltűnik a három pont. Ez a felküldést követő pár másodpercen belül megtörténhet. Előfordulhat, hogy több óráig eltart a NAV feldogozás.
Bármilyen hiba, vagy figyelmeztetés esetén a számla sorszáma előtt mínusz jel jelenik meg és piros lesz a sorszám.
Ebben az esetben kézi beavatkozás szükséges, amihez a NAV Online Számla felületére belépve ellenőrizze és szükség esetén technikailag érvénytelenítse az adott számlát.
Amennyiben a számla véglegesítésekor az alábbi üzenetet kapja ellenőrizze internet kapcsolatát, ha rendben találja, akkor leállt a NAV szervere, lehet ki is írták a https://onlineszamla.nav.gov.hu weboldalra.
A NAV szerverének leállása esetén biztonsági okokból és a későbbi adatszolgáltatási problémák elkerülése érdekében nem tudja véglegesíteni a számláját. Javasoljuk mentse el piszkozatként, amíg az üzemzavar elhárul.
Felhő alapú biztonsági mentéshez és szinkronizáláshoz Felhő csomag előfizetés szükséges.
A Beállítások alján található Felhő ID-t feltétlen mentse el, ez szükséges a visszaállításhoz és szinkronizáláshoz. A Felhő ID azonosító kijelölhető, így könyebb elmenteni.
Ugyanaz a Felhő ID tartozik az összes számlatömbhöz és minden szinkronizált géphez.
FONTOS! Visszaállításhoz és szinkronizáláshoz legalább egy számlát véglegesítenie kell, addig nem kezdődik meg a felhő mentés és szinkronizálás!
Javasoljuk, hogy másolja ki a Felhő ID-t a korábban elmentett helyről és jobb klikkel hívja elő a Beillesztés műveletet. Így biztos nem gépeli el.
Amikor a számlázó program induláskor nem észlel adatbázist, akkor van lehetőség a biztonsági mentés visszaálltására és szinkronizálásra.
Mentés visszaállításához és szinkronizáláshoz elég csak ezt az egy műveletet elvégezni.
Ha több gépen használják a számlázó programot, akkor minden gépen ezt a műveletet végre kell hajtani ugyanazzal a Felhő ID-vel. Így szinkronba kerülnek a gépek.
Sikeres visszaállítás esetén a DEMÓ üzlet jelenik meg, menjen a Beállításokba és válasszon számlatömböt. A logó nem kerül visszaállításra, azt újból állítsa be.
Ha véletlenül rosszat írt be, kapni fog figyelmeztetést és leáll a program. Indítsa újra és újból be tudja írni a Felhő ID-t.
Előfordulhat, hogy tovább megy beírás nélkül, ilyenkor új üres adatbázis jön létre DEMÓ adatokkal. Ezt ki kell törölnie, hogy újból be tudja adni a Felhő ID-t.
Nagyon körültekintően töröljön adatbázist, csak ha biztos bene, hogy üres. A Dragon Számlázó biztonsági okokból soha nem töröli, ezt manuálisan kell megtennie.
Felhasználók/NÉV/Könyvtár/Application Support/Dragon/
Alapesetben rejtett a Könyvtár, láthatóvá kell tenni.
1. A Finderben menjen a felhasználói mappájába. Figyeljen rá, hogy lista nézet legyen.
2. Jobb klikk üres helyen (ne mappán) és válassza ki a Nézetbeállítások megjelenítése menüt.
3. Engedélyezze a Könyvtár mappa megjelenését.
Nyomja meg az eszköztárban az "Új" gombot, majd válassza ki a "Partner" menüt.
Eszköztárban nyomja meg a "Partnerek" gombot és válassza ki a listából a partnert egy klikkel. Nyomja meg a "Módosítás" vagy "Törlés" gombot. Dupla klikkel is megnyithatja módosításra a partnert.
A partner szerkesztési ablak bárhonnan elérhető, akár dokumentum szerkesztése közben is.
Hivatalos cégadatok lekérdezése a NAV-tól. Írja be az adószámot és nyomja meg a "Lekérdezés adószám alapján" gombot.
Az alapértelmezett beállítási lehetőségek automatikusan beállítódnak, miután behúzta a partnert a dokumentumra.
Az alábbi mezők nem jelennek meg dokumentumon, csak nekünk nyújtanak információt. Ezekre is lehet keresni.
Nyomja meg az eszköztárban az "Új" gombot, majd válassza ki a "Termék" menüt.
Eszköztárban nyomja meg a "Termékek" gombot és válassza ki a listából a terméket egy klikkel. Nyomja meg a "Módosítás" vagy "Törlés" gombot. Dupla klikkel is megnyithatja módosításra a terméket.
A termék szerkesztési ablak bárhonnan elérhető, akár dokumentum szerkesztése közben is.
Pipálja ki milyen összeggel szeretne számolni. Így elkerülhető a kerekítési probléma. Miután beírta az összeget nyomjon entert vagy a "Frissítés" gombot az összeg mellett. A program automatikusan átszámolja az összegeket.
Az ár relatív, a dokumentumon az árfolyam megadásával szorzódik forintra, tehát bármilyen pénzneműnek tekinthető.
Az alábbi mező nem jelenik meg dokumentumon, csak nekünk nyújt információt. Erre is lehet keresni.
Az ÁFA lenyíló menüben igyekeztünk magyarázattal is segíteni a helyes ÁFA kulcs kiválasztását.
Előfordulhat, hogy nem célszerű minden terméket/szolgáltatást menteni. Javasoljuk, hogy vegyen fel egy terméket, ezt húzza be mindig a dokumentumra és módosítsa a megnevezést, árát stb.
Nyomja meg az eszköztárban az "Új" gombot, majd válassza ki a "Számla" menüt.
Az alábbi két funkció meghatározó a Dragon Számlázó programban dokumentum készítésekor.
Mi történik a behúzással?
A dokumentum szerkesztő felületen klikkeljen a fejlécre és előkúszik a fejléc módosító ablak.
A dokumentum szerkesztő felületen klikkeljen a tételsorra és előbújik a tételsor módosító ablak.
Az eszköztárban válassza a nyomtató gombot. Utána válassza a kívánt műveletet a véglegesítéshez vagy mentse el piszkozatként. E-mail küldés, biztonsági okokból csak a "Mail" programmal működik.
Eszköztár, nyomtató gomb megnyomása után válassza a sablonok menüt. A bal oldali listában megjelennek a sablonok, a szokott módon húzza be amelyik tetszik.
A sablonokról részletesen olvashat a Sablonok súgó oldalon.
Nyomja meg az eszköztárban az "Új" gombot, majd válassza ki a Számla, Érvénytelenítő számla, Előleg számla vagy Végszámla menüt.
A szerkesztési művelet megegyezik a számla készítéssel. Részletek a Számla súgó oldalon.
A fejléc szerkesztőben pipálja ki az E-számla jelölő négyzetet. Ezzel a számlasorszám "E-"" előtagot kap és ennek megfelelően generálodik az új számlasorszám is. A Beállításokban ez lehet alapértelmezett, akkor automatikusan e-számlaként készül az új számla.
Az e-számla nem összekeverendő a hagyományos PDF dokumentummal.
A Dragon Számlázó a www.e-szamla.hu weboldalon elérhető szolgáltatóhoz küldi az e-számlát, amit ők digitálisan aláírnak és megőriznek.
Ahhoz, hogy ezt a szolgáltatást használni tudja szerződést kell kötni velük. A tőlük kapott azonosítót be kell írni a Beállításokba. Onnantól használható a Dragon Számlázó programban az e-számla küldés.
Nyomja meg az eszköztárban az "Új" gombot, majd válassza ki a kívánt dokumentum menüt.
A szerkesztési művelet megegyezik a számla készítéssel. Részletek a Számla súgó oldalon.
A dokumentum listából válassza ki az érvényteleníteni kívánt számlát. A listában csak a lehetséges számlák jelennek meg. Az új érvénytelenítő számlán és a fejléc szerkesztőben megjelenik a kivlásztott számla hivatkozott sorszáma.
"Az érvénytelenített számláról történt adatszolgáltatás" legyen kipipálva, mivel a Dragon Számlázóban kiállított érvényteleníteni kívánt számla biztosan felküldésre került a NAV-hoz.
Alapesetben nem kell átírni semmit, de felülbírálhatja, kérjük körültekintően járjon el!
Hozzon létre új üres érvénytelenítő számlát az "Eszköztár + gomb / Érvénytelenítő számla" menü kiválasztásával.
Húzza be a partnert és termékeket, adja meg a fejléc szerkesztőben az érvénytelenített számla sorszámot.
"Az érvénytelenített számláról történt adatszolgáltatás" legyen kipipálva, ha történt adatszolgáltatás korábban a hivatkozott számláról.
Az alábbi esetkben előfordulhat, hogy NEM történt NAV adatszolgáltatás korábban.
Mi 2015-ban kivezettük a helyesbítő számlát, azóta látjuk, hogy több számlázóprogram is hasonlóan járt el.
A számla módosításának formájára, technikájára vonatkozóan nincs kötelező jogszabályi előírás, azonban amíg a számla sztornírozás (érvénytelenítése) minden esetben elfogadott javítási mód, addig helyesbítésre csak bizonyos esetekben van lehetőség.
Tapasztalataink szerint a helyesbítő okirat kiállítása felhasználóink számára rengeteg hibalehetőséget és jelentős problémákat okozott. Ezért azt az egyszerűbb és mindenki számára egyértelműbb jogszabálykövető megoldást választottuk, hogy a rossz számla sztornó számlával érvénytelenítésre kerül és ezután új számlaként kibocsátható a helyes számla.
Amely a NAV 18. A számla, nyugta kibocsátásnak alapvető szabályai (2019.01.31.) című információs füzete szerint is elfogadott megoldás:
“Elfogadott az az adózói gyakorlat is, mely szerint az adóalanyok a számla hibáját nem egy számlával egy tekintet alá eső okirat kibocsátásával korrigálják, hanem érvénytelenítik/sztornírozzák a korábban kibocsátott hibás számlát és egy új (hibátlan) számlát bocsátanak ki.”
Nyomja meg az eszköztárban az "Új" gombot, majd válassza ki a kívánt előleg vagy végszámla menüt.
A szerkesztési művelet megegyezik a számla készítéssel. Részletek a Számla súgó oldalon.
A tételek behúzásakor automatikusan bekerül az "Előleg" szó. Ez jelzi a NAV adatszolgáltatásakor, hogy előleg jellegű a tételsor. Ne vegyük ki az "Előleg" szót szerkesztés közben.
Válassza az "Eszköztár + gomb / Végszámla" menüt. A dokumentumok listában csak a szóba jöhető előleg számlák jelennek meg. Húzza be az előleg számlát, a tételsorok mínusz összeggel hozzáadódnak, majd egészítse ki a végszámlát.
Nyomja meg az eszköztárban az "Új" gombot, majd válassza ki a kívánt dokumentum menüt.
A szerkesztési művelet megegyezik a számla készítéssel. Részletek a Számla súgó oldalon.
Nyomja meg az eszköztárban az "Új" gombot, majd válassza ki a Kimutatások menüt.
Alábbi kimutatások érhetőek el
Ezek paraméterekkel testreszabhatóak.
Klikkeljünk a fejlécre és állítsuk be a kívánt paramétereket.
Az Eszköztárban a nyomtatóra klikkelve menthetjük PDF formátumba a kimutatásokat.
Amit a listában látunk azt exportáljuk ki XML formátumban a Letöltések mappába.
A kimutatások nézetben húzza be a partnert vagy a terméket és azonnal látni fogja forgalmát.
Szép, átlátható, gondosan megtervezett kimutatások készíthetőek a Dragon Számlázóval.
Nyomja meg az eszköztárban az "Új" gombot, majd válassza ki a Naptár menüt.
A naptárban a kiemelt napokra klikkelve láthatja a bal oldali listában az aznap kiállított számlákat.
Elemezhetünk kelt, teljesítés és határidő dátumokra. A határidő dátum kiválasztásával például megnézhetjük milyen számlák járnak le mostanában.
Nyomja meg az eszköztárban az "Új" gombot, majd válassza ki a Beállítások menüt.
A számlázó program használatát itt kezdjük el. Az alábbi főbb csopotok találhatóak a beállításokban.
Itt tud váltani számlatömböt és át is tudja nevezni azt. Alatta látható, hogy mikor jár le az előfizetés és vastagon kiemelve milyen kiegészítő csomagokat vásárolt meg.
Azonos adószámmal több számlatömb létrehozható díjmentesen. Például az egyik csak magyar számlákat, a másik pedig csak deviza számlákat tartalmaz.
A kapcsolattartó email címen keresztül kommunikálunk Önnel és ide küldjük a számlát az előfizetésről.
5 db számlatömb van, törölni nem lehet.
Adja meg cége adatait, használja a Lekérdezés gombot, ami a NAV-tól adószám alapján lekéri a hivatalos név és cím adatokat.
Ha sikeres a lekérdezés, akkor jól állította be a NAV azonosítókat. A NAV-nál jelenleg az "Egyéni vállalkozók" adatai nem érhetőek el adószám alapján.
Válasszon ki nagyfelbontású logót, keressen hozzá harmónikus "Témaszínt", adjon hozzá hátteret. A háttérkép javasolt minimum mérete 595 x 842 pixel.
A "Témaszín" és "Háttérkép" csak a Művész csomagban érehető el.
Lábléc szöveget is adhat meg, ez mindig a dokumentum alján fog megjelenni.
Itt tudja beállítani az alapértelmezett adatokat egy új partner készítéséhez. A "Pénznemek" és "Országokból" több alapértelmezett is lehet, ezek a lenyíló menű tetejére kerülnek partner szerkesztése közben.
A képen látható sorrendben várja a program az adatokat. Teljesen megegyező nevű partnert, ha szerepel már a programban nem importál be. Importálás után érdemes egyesével átnézni, esetleg adószám alapján lekérdezni a nevet és címet. Egyéni vállalkozók adatai nem kérhetőek le.
Importálható fájl tulajdonságok.
Itt tudja beállítani az alapértelmezett adatokat egy új termék készítéséhez. A "Mennyiségi egységekből" több alapértelmezett is lehet, ezek a lenyíló menű tetejére kerülnek termék szerkesztése közben. Sajátot is lehet megadni, ha az nem szerepel a listában.
A képen látható sorrendben várja a program az adatokat. Teljesen megegyező nevű terméket, ha szerepel már a programban nem importál be. ÁFA kulcs értéke 5, 18 vagy 27. Importálás után érdemes egyesével átnézni a termékeket.
Importálható fájl tulajdonságok.
Csak az első kiállított számláig és e-számláig módosítható. Az előtag csak a számlákra vonatkozik, a többi pedig minden dokumentum fajtára. A sorszám évente újra indul a "Kelt" dátumot alapul véve.
A NAV azonosítókat kötelező megadni az első számla kiállítása előtt. Az E-számla azonosítót csak, ha szerződés kötött a www.e-szamla.hu weboldalon. Több információ olvasható az E-számla súgó oldalon.